Širdies ir kraujagyslių ligos - Sveikas Žmogus

Sustabdyti hipertenziją. Mūsų draugai

Sveika gyvensena Valdyti kraujo spaudimą — tai išvengti širdies ligų Aukštas kraujo spaudimas, arba hipertenzija, yra pirmaujantis mirties rizikos veiksnys visame pasaulyje.

sustabdyti hipertenziją

Deja, ateities prognozės nedžiugina: manoma, kad aukšto kraujo spaudimo lygis ir toliau didės, ypač tai aktualu besivystančioms šalims, taip pat ir Lietuvai. Kaip sustabdyti šią epidemiją? Kas padės tinkamai valdyti ir kontroliuoti ligą?

Gintarė Kaminskienė Sergu hipertenzija.

Hipertenzija tinkamai gydoma 3 proc. Skaičiuojama, kad pasaulyje sergančiųjų šia liga skaičius nuo 1 milijardo m. Rytų Europos šalyse šia liga sergama du kartus dažniau negu išsivysčiusiuose.

Dietos metodai sustabdyti hipertenziją

Lietuva — ne išimtis. Mūsų šalis priskiriama prie šalių, kur yra didesnis pirminės arterinės hipertenzijos paplitimas.

sustabdyti hipertenziją

Lietuvoje hipertenzija serga apie 50—60 proc. Bloga žinia yra ne tik didelis sergančiųjų skaičius, bet ir tai, kad tik pusė visų sergančiųjų žino apie savo ligą, iš jų tik pusė gydosi, o iš besigydančiųjų — tik pusė gydosi tinkamai. Todėl itin svarbu tinkamai valdyti ligą ir taip mažinti jos komplikacijų žalą sveikatai ir mirčių, taip pat ir nuo hipertenzijos, skaičių.

sustabdyti hipertenziją

Lietuvos gyventojų stebėjimas pagal daugiau kaip erius metus vykdomą CINDI Lipidų apykaitos sutrikimai tarp Lietuvos kaimiškų rajonų gyventojų programą rodo tikrąją situaciją ir skelbia, kad arterinė hipertenzija — pagrindinis modifikuojamas rizikos veiksnys — valdomas blogai. Šio tyrimo duomenimis, mūsų šalyje aukštas kraujospūdis veiksmingai reguliuojamas tik apie 3 proc.

Netinkamai gydoma hipertenzija gresia net mirtimi

Kodėl hipertenzija blogai valdoma? Kraujospūdžio mažinimas vartojant vaistų susijęs sustabdyti hipertenziją sumažėjusiu sergamumu ir mirtingumu nuo širdies ir kraujagyslių ligų, tačiau šiandien situacija tokia, sustabdyti hipertenziją praktikoje hipertenzija dažnai nediagnozuojama, negydoma arba gydoma netinkamai.

Taigi, visų pirma, hipertenzija nėra laiku diagnozuojama, t.

Pagalba širdžiai per vasaros karščius Karštomis vasaros dienomis, kai labiau prakaituojame, galime pasijusti prastai. Pirmoji apie save dažniausiai praneša širdis, kuri neramiai spurda krūtinėje. Kai kurie žmonės tomis prastos savijautos akimirkomis jaučia širdies permušimus, smarkų širdies plakimą. Šių simptomų daugelis išsigąsta, nes bijo, kad gali ištikti infarktas arba insultas, širdis gali staiga sustoti. Be to, dar prisideda nerimas ir silpnumas.

Netenkina situacija ir kalbant apie jaunų hipertenzija 1,2 laipsnių hipertenzijos diagnostiką, nes jie ilgam dingsta iš gydytojų akiračio, o sugrįžta dažniausiai tik tada, kai liga progresuoja ir tampa sunkiau kontroliuojama. Hipertenzijos, kaip ir visų ligų, gydymo sėkmė labai priklauso nuo ligos stadijos: kuo sunkesnės stadijos ji diagnozuojama, tuo sunkiau yra ir ją valdyti.

Standartinėse DASH mitybos gairėse paaiškinama, kad reikia laikytis kasdien natrio suvartojimas iki mažiau nei 2, mg per parą.

Dar viena iš priežasčių, kurią galima paaiškinti bloga hipertenzijos kontrole, yra tai, kad pacientai nesilaiko gydymo režimo. Sergantieji prisipažįsta, kad neretai savo nuožiūra sumažina vartojamų vaistų dozę, geria ne visų paskirtų antihipertenzinių vaistų, vartoja jų netinkamai, t.

Vaistų vartojimo nuo arterinės hipertenzijos ypatumai - VšĮ Vilniaus miesto klinikinė ligoninė

Lietuvoje atlikto tyrimo rezultatai parodė, kad du trečdaliai pacientų 67 proc. Atsisakyti alkoholio lengviau negu pradėti sportuoti ar laikytis dietos Hipertenzijos gydymas, nepaisant ligos stadijų ir sunkumo, visada susijęs su gyvensenos korekcija.

sustabdyti hipertenziją

Visiems pacientams gydytojai rekomenduoja nemedikamentines kraujo spaudimo mažinimo priemones. Dažniausios jų yra šios: riboti druskos kiekį, laikytis dietos valgyti daugiau daržovių, mažiau produktų, kurių sudėtyje yra sočiųjų riebalų ir cholesteroliodaugiau judėti, vengti alkoholio.

Jau minėto Lietuvoje atlikto tyrimo metu nustatyta, kad 25,98 proc. Dažniausiai pacientai nesilaikė rekomendacijų reguliariai mankštintis — 70 proc.

Užtat beveik visi pacientai nurodė, kad riboja alkoholio vartojimą — 91 proc. Viena vertus, pastarosios rekomendacijos reikalauja daugiau pastangų.

Fizinio aktyvumo – tiek, kiek reikia

Kita vertus, dažnai būna neapibrėžtos, nekonkrečios. Nemedikamentinių priemonių reikšmė valdant hipertenziją yra didelė, tačiau jų laikosi mažiau hipertenzija sergančių pacientų, palyginti su medikamentinio gydymo režimo laikymusi.

  • Kraujospūdis — kraujo jėga, su kuria jis spaudžia arterijų sieneles.
  • Galima gerti sergant hipertenzija

Priežastys, kodėl pacientai vengia koreguoti gyvenseną, panašios, kaip ir kalbant apie vaistų vartojimą. Tai yra žinių stoka, sveikatos įsitikinimai, netinkami santykiai su gydytoju, taip pat finansiniai sunkumai, transporto problemos, eilės sustabdyti hipertenziją gydytojų kabinetų ir kt.

sustabdyti hipertenziją

Mažesnis kraujospūdis — mažesnė rizika Net ir nedidelis kraujo spaudimo sumažėjimas gali gerokai sumažinti sergamumą ir mirtingumą nuo širdies ir kraujagyslių ligų. Manoma, kad visuomenės diastolinio apatinio kraujospūdžio sumažėjimas 2 mmHg hipertenzijos paplitimą sumažina 17 proc. Kita vertus, negydyta hipertenzija sutrumpina gyvenimo trukmę apie penkerius metus.

Didelį poveikį kraujo spaudimui daro ir sustabdyti hipertenziją būdo korekcija.