Nesimatuoja kraujo spaudimo ir nesuka galvos | 60 plius

Hipertenzijos nepakanka. Aukštas kraujo spaudimas (hipertenzija) - „Gijos Klinikos“ Kaunas

Nesimatuoja kraujo spaudimo ir nesuka galvos Kaip rodo Lietuvoje atliktas tyrimas, trečdalis šalies gyventojų nežino, koks turi būti geras kraujo spaudimas, ir daugiau nei pusė lietuvių kraujospūdį matuojasi rečiau nei kartą per mėnesį.

hipertenzijos nepakanka

Gegužės tą dieną visame pasaulyje minima hipertenzijos — aukšto kraujospūdžio — diena, ta proga specialistai primena: matuokite savo kraujo spaudimą, kontroliuokite jį ir gyvenkite ilgiau. Siekiant išsiaiškinti lietuvių žinias apie kraujo spaudimą bei jo matavimo įpročius, gegužės pradžioje šalyje buvo vykdoma reprezentatyvi apklausa internete.

Manoma, kad mūsų šalyje padidėjusį kraujo spaudimą turi hipertenzijos nepakanka didelė dalis gyventojų.

Arterinė hipertenzija – „tylioji žudikė“

Kadangi hipertenzijos simptomai nėra akivaizdūs ir žmonės juos pajunta ne iš karto, ne visi sergantys apie tai žino. Lietuvos širdies asociacijos prezidentė doc.

Bet dar tikrai ne pusė darbo. Rodiklių žinojimas nepadės hipertenzijos nepakanka hipertenzijos. Siekiant sėkmingai kontroliuoti savo kraujo spaudimą, būtina jį reguliariai matuoti.

hipertenzijos nepakanka

Pusės tyrimo dalyvių kraujospūdis buvo geras, o beveik 30 proc. Apklausos duomenimis, kasdien savo kraujo spaudimą matuojasi 7 proc.

Hipertenzija

Vis dėlto daugiau nei pusė žmonių matuojasi per menkai: 27 proc. Pasak specialistų, dažnai to nepakanka, hipertenzijos nepakanka laiku būtų nustatyta hipertenzijos diagnozė ir asmuo perspėtas apie gresiančias širdies bei kraujagyslių komplikacijas. Glaveckaitės teigimu, hipertenzijos simptomai ilgą laiką būna nejuntami, todėl ligos pasekmės gali būti labai rimtos.

Rytinė arterinė hipertenzija: gydymo svarba Pastarojo dešimtmečio tyrimai patvirtino, kad normalios arterinio kraujo spaudimo AKS įvairovės ir hipertenzijos negalima paaiškinti vien tik amžiaus, lyties, antsvorio įtaka, stresu ar netinkama mityba. Šiuo metu nustatyta, jog kraujospūdžio dydžiui turi reikšmės genai, reguliuojantys biologiškai veiklių medžiagų renino ir angiotenzino, adrenerginę sistemą bei natrio ir kalio koncentraciją kraujuje. Teigiama, kad daugiausia kraujospūdį reguliuojančių genų išsidėsto antroje, ketvirtoje bei aštuonioliktoje chromosomose. Širdies priešo vardas — arterinė hipertenzija Pasak prof.

Padidėjęs kraujo spaudimas — pagrindinė insulto, infarkto, širdies nepakankamumo, širdies ritmo sutrikimų bei kitų ligų, galinčių baigtis neįgalumu ir net mirtimi, priežastis. Kuo didesnis kraujospūdis, tuo didesnė komplikacijų tikimybė, todėl reguliarus kraujospūdžio matavimas gali padėti užbėgti šiems įvykiams už akių. Nors penktadalis respondentų teigia, kad savo kraujo spaudimo nematuoja ir negydo, vis dėlto dauguma imasi papildomų prevencinių priemonių.

Siekdami puoselėti savo kraujo spaudimą, žmonės vengia žalingų įpročių: daugiau nei pusė nerūko, alkoholio atsisako mažiau asmenų 36 proc.

Arterinė hipertenzija

Beveik trečdalis tiriamųjų nurodė vengiantys streso ir belaikantys darbo-poilsio režimo. Kiek daugiau nei ketvirtadalis 27 proc.

Mitybą griežčiau prižiūri tik kas aštuntas asmuo 12 proc. Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, aukštas kraujo spaudimas yra pagrindinis rizikos veiksnys pasaulyje — net kas aštunta mirtis yra sukelta hipertenzijos.

hipertenzijos nepakanka

Norint išvengti hipertenzijos, būtina reguliariai matuoti kraujospūdį, ir reikalui esant, imti jį kontroliuoti. Likus bent 5 minutėms iki kraujospūdžio matavimo ramiai pailsėkite.

hipertenzijos nepakanka

Sėdėkite taip, kad nugara būtų tiesi ir prilaikoma geriau ant kėdės prie stalo, nei ant sofos. Ranką reikia padėti ant lygaus paviršiaus pvz.

Ką daryti kai šokinėja kraujospūdis?

Kojas pastatykite vieną šalia kitos ant grindų, jų nekryžiuokite. Matavimo metu nekalbėkite.

hipertenzijos nepakanka

Savo kraujospūdį visada matuokite toje pat rankoje. Hipertenzijos diena — puiki proga pasimatuoti kraujospūdį bei paraginti tai padaryti savo artimuosius. Taip pat skaitykite:.