Podagros ir podagrinio artrito rizikos mažinimas

Hipertenzija hiperlipidemija. Kodėl svarbu žinoti savo kūno svorį ir kraujospūdį? | tralistas.lt

Zofenoprilis — išskirtinio poveikio vaistas hipertenzijai gydyti, galintis stabdyti aterosklerozės progresavimą Įvadas Aterosklerozė — seniai žinoma ir labai paplitu­si liga.

Kodėl svarbu žinoti savo kūno svorį ir kraujospūdį? Dauguma žmonių skiria be galo daug lėšų, laiko ir pastangų tam, kad atrodytų liekni ir gražūs.

Anksčiau jos sukelti padariniai paliesdavo tik vyresnius žmones. Deja, dabar su ateroskle­roze susijusios ligos diagnozuojamos vis jaunes­niems pacientams.

Aterosklerozės procesas prasi­deda dar ankstyvose žmogaus vystymosi stadijose ir progresuoja jam senstant.

normalizuoti vaistą nuo hipertenzijos

Kad kraujagyslių ap­sauga būtų veiksminga, prevenciją reikia pradė­ti kuo anksčiau — kai nustatomi rizikos veiksniai sirgti širdies ir kraujagyslių ligomis. Stebima ten­dencija, kad ateityje sergamumas ateroskleroze tik didės, nes tai lemia mitybos įpročiai, sumažėjęs fi­zinis aktyvumas, nuolatinis stresas.

Ateroskleroze daug dažniau sergama ekonomiškai išsivysčiusio­se šalyse.

pirmojo laipsnio hipertenzijos simptomai

Manoma, kad metais aterosklerozė bus pagrindinė mirties priežastis pasaulyje. Taip pat ekonomiškai išsivysčiusiose šalyse aktuali ir metabolinio sindromo MS problema.

Jungtinėse Amerikos Valstijose šis sindromas nu­statomas 25 proc. MS didina riziką sirgti 2 tipo cukriniu dia­betu, širdies ir kraujagyslių ligomis 1—5hipertenzija hiperlipidemija mirš­tamumo nuo širdies ir kraujagyslių sistemos ligų komplikacijų santykinė rizika šiems pacientams siekia 1,78 3.

Hipertenzija: priežastis aiški ne visada Siųsti draugui: Skaitykite forume: Dalintis: Nuolat kalbama, kad padidėjusio kraujospūdžio liga arterinė hipertenzija AH yra XXI amžiaus epidemija, nes sergamumas ja nuolat plinta, liga pakerta vis jaunesnius žmonės, ji neaplenkia ir vaikų. Kas lemia, kad vieni serga, kiti — ne?

Žinoma, pradiniai uždegiminiai kraujagyslės sienelės pokyčiai monocitų susikaupimas, putlių­jų ląstelių susidarymas ir riebalinių ruoželių susi­formavimas yra nepastebimi, tačiau aterosklero­zės progresavimas yra laipsniškas — prasideda nuo sutrikusio oksidacinio streso, vėliau kraujagyslių sienelėse susidaro aterosklerozinės plokštelės, ga­liausiai ji plyšta ir įvyksta kraujagyslės trombozė.

Vadinasi, kiekvieno gydytojo tikslas yra kuo anks­čiau pastebėti aterosklerozės rizikos veiksnius ir kiek įmanoma padėti pacientui juos pašalinti arba bent sumažinti jų poveikį.

Hipertenzija: priežastis aiški ne visada

Vyraujanti aterosklerozės  patogenezės teorija Anksčiau manyta, kad aterosklerozę lemia tik sutrikęs lipidų metabolizmas, jų kaupimasis krau­jagyslės sienelėje. Dabar hipertenzija hiperlipidemija pripažįstama, kad aterosklerozė yra lėtinė uždegiminė krauja­gyslių liga, kuri pasireiškia sergant arterine hi­pertenzija, cukriniu hipertenzija hiperlipidemija, MS, kitomis ligo­mis 6— Esant sutrikusiai endotelio funkcijai, dėl kurios pakinta endotelio antikoaguliacinės ir uždegimą slopinančios savybės, sutrinka ir krau­jagyslių sienelės atkūrimas 8, 13, Nustatyta, kad ankstyvose aterosklerozės stadijose monoci­tai prilimpa prie endotelio Taip pat žinoma, kad plyšus aterosklerozinei plokštelei, susidaręs trombas toliau skatina aterogenezę ir uždegimą kraujagyslėje.

Daugelyje eksperimentinių tyri­mų su gyvūnais nustatyta, kad pagrindiniai ate­rosklerozės rizikos veiksniai skatina laisvųjų de­guonies radikalų gamybą ne tik endotelio ląstelė­se, bet ir kraujagyslių lygiųjų raumenų ir adven­ticijos ląstelėse Svarbi aterogenezės dalis yra reaktyviųjų de­guonies radikalų RDR susidarymas.

Ateroskle­rozės rizikos veiksniai, tokie kaip hipertenzija, hi­perlipidemija, rūkymas ir cukrinis diabetas, ska­tina RDR gamybą Mieloperoksidazę gamina akty­vinti fagocituojantys leukocitai. Mieloperoksida­zė vandenilio peroksidą paverčia daug stipresniu citotoksiniu oksidantu ir taip skatina aterogenezę 17, Jos aktyvumą lemia angiotenzinas II, uždegiminiai citokinai ir kiti veiksniai.

Taip pat svarbus ankstyvas atero­sklerozės požymis, kuris stebimas ir visose kito­se aterogenezės stadijose, yra kraujagyslės sienelėje randami makrofagai su lipidų intarpais 20, Angiotenzino II ir AT1 receptorių stimuliaci­ja skatina O2— gamybą ir taip per oksidacinį stre­są susieja renino hipertenzija hiperlipidemija angiotenzino sistemą RAS ir endotelio funkciją.

Ištirtas ryšys tarp RAS, endo­telio funkcijos ir oksidacinio streso.

Lipidų apykaitos sutrikimai

Tai paaiški­na, kodėl angiotenziną konvertuojančio fermento inhibitoriai AKFI yra antioksidantai, gerinantys endotelio funkciją. Be to, padidėjusi mažo tankio lipoproteinų MTL koncentracija didina AT1 re­ceptorių ekspresiją kaip hipertenzija sukelia insultą lygiųjų raume­nų ląstelėse, todėl dislipidemijos metu gali padi­dėti kraujagyslės sienelės jautrumas angiotenzi­nui II 22, Viena pirmųjų endotelio funkcijos sutrikimo priežasčių yra patiriamas sustiprėjęs oksidacinis stresas Per didelė reaktyviųjų azoto radi­kalų gamyba, esant O2— pertekliui, hipertenzija hiperlipidemija oksi­dacinį stresą ir endotelio disfunkciją Susidaro ydingas ratas — oksidacinis stresas skatina kraujagyslių ligų vystymąsi, o kraujagyslių ligos dar labiau sustiprina oksida­cinį stresą Viena vyraujančių aterogenezės patogenezės grandžių yra sutrikusi NO sintezė ir išskyrimas.

širdies liga gali būti hipertenzijos priežastis

Tyrimais įrodyta, kad endotelio NO slopina kai kuriuos aterogenezės procesus. NO atpalaiduoja kraujagyslių lygiuosius raumenis veikdamas gu­anilatciklazę. Sutrikus NO sintezei ir išskyrimui, skatinama adhezijos molekulių ekspresija.

Tuomet cirkuliuojančios imuninės ląstelės ir MTL prikim­ba prie uždegimo pažeistos kraujagyslės sienelės 32, Subendoteliniame tarpe kaupiasi lipidų fragmentai, jie oksiduojami 32skatinamas už­degiminis atsakas į juos. Uždegiminį atsaką skati­na įvairūs chemotoksiniai hipertenzija hiperlipidemija hiperlipidemija ir hipertenzija hiperlipidemija fak­toriai Kaip atsakas į šiuos veiksnius akty­vinamos lygiųjų raumenų ląstelės ir makrofagai, prasideda makrofagų migracija, hipertenzija hiperlipidemija raume­nų ląstelių proliferacija, todėl ima storėti krauja­gyslės sienelė.

Podagros ir podagrinio artrito rizikos mažinimas

Taip palaipsniui atsiranda krauja­gyslės intimos fibrozė ir aterosklerozei būdingas pažeidimas 3. Kita svarbi aterogenezės grandis, kurią gali­ma iš dalies kontroliuoti mažinant dislipidemi­ją, yra MTL apykaita.

Kadan­gi hiperlipidemija ir hipertenzija yra pagrindiniai išeminės širdies ligos išsivystymo veiksniai, ma­noma, kad egzistuoja sąveika tarp hiperlipidemi­jos ir RAS suaktyvėjimo. Angiotenzinas II reguliuoja uždegimo faktorių ekspresiją ir taip sukelia monocitų ir kitų uždegi­minių ląstelių adheziją.

Jau seniai nustatyta, kad hiperlipidemija yra pagrindinis oksidacinio streso ir aterosklerozės sukėlėjas Angiotenzinas II yra svarbus ne tik hipertenzijos, bet ir ateroskle­rozės patogenezėje. Blokuojant RAS, sumažina­mas ne tik kraujospūdis, bet hipertenzija hiperlipidemija oksidacinis stre­sas.

Dislipidemija — tai lipidų koncentracijos pokyčiai kraujo serume, dažniausiai jų padidėjimas. Diagnozavus dislipidemiją, nurodoma ir jos forma pagal tai, kas vyrauja: izoliuota hipercholesterolemija, hipertrigliceridemija ar mišri dislipidemija.